Tomer Cohen

<a href="http://tomercohen.com">Blog lives here</a>

Ynet – למה? כובע!

with 22 comments

במזל טוב Ynet השיקו מספר אתרים חדשים, וניכר כי החבר'ה של ידיעות אחרונות מעוניינים מעוניינים להגדיל את נוכחותם ברשת, אלא שהם שכחו דבר אחד – לאפשר לגולשים לגלוש בנוחות באתרים. האתרים נבדקו על ידי היום (יום א'), בדפדפן פיירפוקס תחת לינוקס. אל תגידו לי שאני אשם שלא השתמשתי באינטרנט אקספלורר, כי אין אינטרנט אקספלורר ללינוקס.

עד היום אחד התחומים הבולטים בהם לא היה נוכחות מקוונת והייתה העדפה מדרגים גבוהים לעיתון המודפס היו הלוחות שלהם. הם היו בחלקם ברשת, אלא שבמיקומים מספיק נידחים שהגולש הממוצע כלל לא ידע על קיומם. בין האתרים החדשים לבית Ynet ניתן למנות את אתר המכירות winwin, אתר התעסוקה Yjobs ואת אתר המפות yMap.

winwin הוא כנראה האתר הראשי של ווינט, לפחות לפי כמות הפרסומים שהוא זוכה להם. האתר נקי ונוח לניווט, אך בלתי שמיש לחלוטין. כמה שאני צריך רכב – נכנסתי באתר למדור הרכבים, בחרתי שברצוני ברכב פרטי, לחצתי על כפתור ה־שליחה, והפלא ופלא, אין שום התקדמות, ואין שום תוצאה. לא נוותר בכזו קלות, נכון? מתברר שככה זה בכל המדורים, אי־אפשר לעשות חיפוש, תוצאות החיפוש אינן מוצגות, וכל הפואנטה של האתר הזה בכלל לא מובנת לי.

טוב, יש עוד מספר אתרים לבדוק, נקווה ששם ישב מתכנת מוכשר יותר. טעיתם. המתכנתים שם לא עשו עבודה יצירתית יותר, וגם שם אפשר לשכוח מלקבל תוצאות כלשהן. נכנסתי לאתר Yjobs כי אני צריך למצוא מקום עבודה חדש תוך חודש מהיום. הגדרתי את קריטריוני החיפוש הרלוונטים למשרה עבורי, ובאתי לשלוח את הנתונים. חוץ מכפתור (Go) נוסף לא מצאתי שום כפתור לשלוח את הטופס. חשבתם שהציור הזה ישלח את הטופס? שוב טעיתם, כי הוא לא עושה כלום, ומשאיר אתכם לבהות באותו העמוד מתוך תקווה שמתישהו הוא ישתנה (יש לי חודש למצוא עבודה חדשה, אני מקווה שעד אז העמוד יעלה).

Ymapאתר שלישי ואחרון הוא אתר Ymap. אתר המפות החדש של ידיעות אחרונות שמשלב בין אתר מפות רגיל (מנוע של AtlasCT) לבין מצאי הדירות למכירה שמתפרסם באתר. מאש־אפ שימושי ולדעתי בין היחידים בארץ, רק שהוא לא עובד. הכנסתי את הכתובת של בייתי בשביל לראות מה ההפתעה שאקבל מהאתר הפעם, ובאופן לא מפתיע בירך אותי לשלום כפתור השליחה המוכר. הפעם כפתור ה־(go) גדול יותר מתמיד, כנראה בשביל לפצות על העיצוב המינימליסטי של הדף, אלא שפה חיכתה לי הפתעה; הכפתור הזה עושה משהו. הוא מקפיץ הודעה שצריך לבחור שם וישוב. אני לא מפגר, אני מוכן להישבע שמלאתי את הטופס כמו שצריך, תעביר אותי בבקשה לדף התוצאות! הגדלתי ראש וניסיתי לבצע את הפעולה דרך מחשב אחר, שמריץ ווינדוס ואפילו אינטרנט אקספלורר (בתוך לשונית פיירפוקס כמובן), אבל שם האתר התעקש שאני גר באבו גוש (הראשונה ברשימת הישובים בארץ). אולי יש שם חומוס טוב, אבל אני לא גר שם עדיין.

ידיעות אחרונות אולי מותג גדול ומוכר, אבל בכל הקשור לאינטרנט יש לו עוד הרבה מה ללמוד. לפני שאתם רצים להרחיב את רשת האתרים שלכם, חשבתם לתקן את הבעיות באתרים הקיימים שלכם? האתר הרגיל עדיין סובל מיכולות מוגבלות בכל הקשור לפתיחת קישורים חדשים בלשוניות, והוידיאו מעולם לא עבד כמו שצריך בפיירפוקס.

את תגובת ווינט לא הצלחתי להשיג. רציתי לשאול אותם בדואר האלקטרוני לסיבה לחוסר התאימות המחפיר שלהם, ובדף התגובות הדבר היחידי שקיבלתי היה הודעת שגיאה מעליבה. ידיעות מנסים לפגוע באנטיליגנציה שלי ולמנוע ממני לקבל שירות כמו שצריך. כמה קשה כבר לפחות לשים כתובת דואר אלקטרוני?

winwincoil-cant-submit-web-form.png

מודעות פרסומת

Written by Tomer Cohen

מרץ 4, 2007 בשעה 19:26

22 תגובות

Subscribe to comments with RSS.

 1. בכל פעם שמישהו מתלונן על הבעיה של "הארץ" בפיירפוקס אני אומר לו שיכנס לאתר מראה שעובד בסדר, ונותן לו את הכתובת http://www.ynet.com
  😉
  המסר שאני מנסה להעביר פשוט: תצביעו ברגליים נגד אתרים שאינם תואמים לדפדפן שלכם (כל דפדפן). לא שאני חושב ש YNET צדיקים. למשל אצלם הווידאו עושה בעיות. אבל לפחות לקרוא את מדור המחשבים (הגרוע) אפשר בלי להתקין תוספים מיוחדים.

  אבל לאור מה שאתה מספר פה אני שוקל ברצינות להכניס את YNET לרשימה השחורה .

  חזי

  מרץ 4, 2007 at 20:23

 2. רשימות שחורות לעולם לא יעזרו לאתרים לצאת ממצבים כאלה. ב־mozilla.org.il קיימת רשימה כזו במשך שנים, והתרומה שלה שנושא מועטה אם בכלל מורגשת.

  כדי שאתרים יפתחו תאימות לכלל הדפדפנים צריך להמשיך ולהגביר את ידיעת כלל הגולשים לגבי הצורך בתאימות, ולתת בידיהם כלים שיסייעו לשנות את תפיסת בעלי האתרים. ראה פוסט בנושא כאן.

  תומר

  מרץ 4, 2007 at 21:07

 3. אני לא רוצה להשמע קטנוני, כן? אבל אותי נורא אבל נורא עצבן שכותרת הדף של "ymap.co.il" היא Ymap.
  נו בחייכם, Ymap? זה פשוט מזעזע. מגעיל. דוחה. למה לא ymap כמו ynet? וואי, החבר'ה האלה לא אחידים בכלל (אני רציני לגמרי).

  בכל אופן, עברתי ממש ברפרוף ולדעתי הם עשו עבודה לא רעה. אולי אני טועה וזה רק בגלל שעברתי מהר מהר ועוד עם IE7… אבל בכל זאת את חלק מהעיצובים שלהם, או לפחות את הקו הכללי, אהבתי דווקא.

  יובלס

  מרץ 5, 2007 at 0:49

 4. יובלס: העיצובים בסדר, הביצוע לוקה בחסר. כפי שציינתי, אפילו תחת אינטרנט אקספלורר לא חשתי שהאתר חף מתקלות.

  תומר

  מרץ 5, 2007 at 19:38

 5. אין מה לעשות מתכנתי האתרים בארץ לא יודע מה זה כתיבה לפי התקן וזה מה שקרה שמישתמשי לינוקס ומק לא יכול לגולש באתרים ישראלים

  בקשר לכותב של יונט אני לא מבין מה היתה הבעיה יש להם עמוד הניקרא "כתבו אלינו" שם כותב האימיל שלהם בטקס לדעתי איפלו אתה יכול דרך לינוקס להיכנס לעמוד הזה
  http://www.ynet.co.il/home/0,7340,L-824,00.html
  תקן אותי הם אני טועה…. בכול מי קרה הם אתה רוצה תגובה מיונט זה המייל של המחלקת לשירות לקחות שלהם service@y-i.co.il הם כתבו שהם עונים תוך 72 שעות נקווה שזה נכון…

  אסף ישראל

  מרץ 6, 2007 at 0:17

 6. תומר שלום,
  גלשתי בWINWIN הכל עובד לי מעולה אנני מבין מה המקור לכתבה , יתכן באג זמני?
  אתה מוזמן לבדוק גם עתה.
  תודה יוסי

  יוסי

  מרץ 6, 2007 at 17:31

 7. כאשר נכנסים לאתר מתקבלת ההודעה הבאה בחלון קופץ שנחסם על־ידי הדפדפן. טוב שהם מודעים לזה, חבל שהם לא מטפלים בזה.

  משתמש/ת יקר/ה

  האתר מותאם לצפייה בגרסאות 5.5 ומעלה של דפדפן אינטרנט אקספלורר.
  המשתמשים בגרסאות קודמות או בדפדפנים אחרים עלולים להיתקל בקשיים.

  שלחתי לווינט שאלה לכתובת הדוא"ל המפורטת  באתר ובאמצעות הטופס, אני אעדכן כשתתקבל מהם תשובה בנושא.

  תומר

  מרץ 6, 2007 at 21:41

 8. אני חושבת שאתה ממש טועה. בתור אחת שממש לא מחפשת את הטכנולוגיה אני אומרת שמה שחשוב זה נגישות למי שצריך את הלוחות האלה בפרקטיקה.
  ידיעות הוא גוף מדיה מוביל במדינה שלנו ואני מעריכה מאוד את זה שהם רואים באינטרנט כלי מרכזי ומעצימים אותו.
  אני חושבת שמה שאתה אומר נובע מהעדפות מפונקות לאיזה אתר סופר טכנולוגי וזה לא העניין כאן. אנשים נהנים משירות פרסום חינם ונהנים מקהל גולשים הכי רחב היום בארץ ,ומניעים את האתר כך שיהיו בו הודעות איכותיות וכלים טובים. אני חושבת שלהיכנס לפרטים שנגעת בהם זו ציניות ששוכחת את האדם הפשוט שרוצה כלי נוח לשימוש והעיקר שמי שמשתמש באתר יוכל לקנות ולמכור מהר ובאמינות.

  maor_adam

  מרץ 7, 2007 at 11:51

 9. ומה איתי? בגלל שאין לי גישה לאינטרנט אקספלורר אני לא מבקר רצוי באתר שלהם? אני לא מחפש אתר שונה ממה שהם עשו היום (למרות שמנה נכבדת של אג'קס יכולה רק להוסיף), אבל לאפשר רק לגולשים מסויימים לגשת לאתר זו חוצפה.

  תומר

  מרץ 7, 2007 at 20:33

 10. maor_adam לא הבנת בכלל מה כתב תומר תקראי הכול שוב ואז תגבי שוב…

  לתומר אין שום בעייה הם התוכן של רשת יונט הם השירות שנותן יונט והם הבעלים של יונט וכו…

  למכיר שלא הבנת שהוא אומר שהוא מחפש רכב בwinwin הוא לא מוצא כולם הם לא מקיין שהוא לא משעה את רכב חלומתו הוא מתכון שהחיפוש פשוט לא עובד בפיירפוקס או במילים אחרות שכפתור חיפוש פשוט לא מגייב הם לחוצים עלב דרך הדפדפן פיירפוקס

  זה רוב הרעיון מה שתומר אומר זה שאתרים של יונט לא פועלים על הדפדפן פיירפוקס הוא לא אומר שהוא לא מקבל את התכון שהוא רוצה לקבל מאתר… למרות שהוא באמת לא קיבל אתו כי אתר פשוט לא עובד בפיירפוקס

  ולפני שאת מגיבה שוב תזכרי שתומר עובד רק על לינוקס אין לו חלנות אז אין לא כול גישה לדפדפן הוא Explorer

  אסף ישראל

  מרץ 8, 2007 at 15:13

 11. מאוד קל לדרוש שכל האתרים יכתבו לפי התקנים הקיימים, ויעבדו בכל הקונפיגורציות. במציאות, זה דורש הרבה יותר השקעה מאנשי הפיתוח. מדובר במערכות לא פתוחות-קוד שיש להתמודד איתן, קוד ישן שנכתב ומריץ חלקים מרכזיים באתר, אילוצים כאלו או אחרים של תוכנה וחומרה ועוד. גם אם שומרים לחלוטין על התקנים, חייבים לבצע בדיקות מקיפות בכל שלבי הפיתוח על הקונפיגורציות המדוברות. על שולחנו של המפתח ואיש ה-QA לא מותקנים כל מערכות ההפעלה והדפדפנים בעולם.
  בסופו של דבר, תאימות מוחלטת דורשת תקציב גדול בהרבה מן הקיים. ידיעות אחרונות היא חברה מסחרית והיא לא תשקיע במשתמשי לינוקס שהם אחוז זעום מכלל הגולשים. מה לעשות. עם זאת, ראוי לשבח את האתר המרכזי של ynet שכן שם לו למטרה להיות תואם פיירפוקס.
  אתרי הלווין של ynet, אגב, מפותחים ע"י חברות שונות, בלתי תלויות. ידיעות טכנולוגיות, שהיא החברה מטעם ידיעות אחרונות שאחראית לנוכחתה של החברה באינטרנט, היא שמגדירה את הדרישות והתקציב והיא הכתובת.

  samson

  מרץ 9, 2007 at 12:21

 12. samson: פיתוח תאימות לכלל הדפדפנים דורש מאמצים רבים יותר ומידה כלשהי של אחריות, אבל כל אתר שמפותח בשנת 2007 ומתבסס על תאימות מול דפדפן אחד בלבד ראוי לביזוי. תאימות מול כלל הדפדפנים לא תדרוש שום עלות נוספת, ולא תדרוש הליכי QA נוספים אם מראש יפתחו את האתר תוך התחשבות בתקנים.

  איך מפתחים אתר לפי התקן? מראש לא משתמשים בהרחבות פרטיות של התקן שיעבדו על דפדפנים מסויימים (כגון document.all ודומיו אלא ב־document.getElementById), ובכך פתרנו את עצמנו ממרבית בעיות התאימות שעלולות להופיע בהמשך.

  תומר

  מרץ 9, 2007 at 12:45

 13. אני מסכים ששימוש בהרחבות של מיקרוסופט הוא מתכון לאסון, ותרבות המערב הפרוע שמיקרוסופט הנחילה באמצעות אותן הרחבות ועידוד השימוש בהן, היא אחת מהרעות החולות של האינטרנט והאשמה היא מוטלת בעיקר על מיקרוסופט. אבל לצערי אין דבר כזה פיתוח אתר גדול, עשיר בתוכן ובהתנהגות דינמית, על פי התקן. קודם כל יש הרבה תקנים, ישנים וחדשים, חלקם נתמכים בדפדפנים כאלה או אחרים וחלקם לא (למשל CSS2). הדפדפן הפופולרי ביותר היום, IE6, לא תומך בהרבה תקנים. אפילו באג'קס הוא לא תומך באופן מלא אלא באמצעות ActiveX.

  מעבר לכך, הדפדפנים עצמם והתוספות לדפדפנים (פלאש וכדומה) לא מתנהגים באופן זהה, גם כאשר האתר עובר ולידציה לכאורה על פי W3C. יש עדיין חופש פעולה רב לדפדפן בכל מה שקשור לרינדור הדף, לאופן הרצת הסקריפטים וה-events, לחסימות פופאפים, לאופן פתיחת הלינקים, לתקשורת בין פריימים, להודעות למשתמש, להתנהגות במצב secure, לתצוגת חלק מהקונטרולרים ועוד. מכאן, שעדיין חייבים לפתח ולבדוק את האתר עבור כל דפדפן ודפדפן. כמובן, לא מדובר בהכפלת זמן הפיתוח, אלא בתוספת של כמה אחוזים, ועדיין, סדר העדיפויות של חברה מסחרית שעומדת מאחורי אתר יקר מוטה לכיוון עשיית רווח.

  samson

  מרץ 9, 2007 at 13:45

 14. כאשר מחליטים על בנייה של אתר חדש (להבדיל משדרוגים ותחזוקה שוטפת), מתחילים קודם־כל לתכנן את האתר על הנייר, וכשעושים זאת מחליטים באיזה טכנולוגיות להשתמש ואיזה תכונות לכלול באתר. אם אחד התנאים באותו מסמך ייזום יהיו תאימות מול כלל הדפדפנים, יעשו פעולות להתאמת הדפים לכלל הדפדפנים.

  ב־Ynet המצב אבסורדי; במקום שיהיו בעיות "קלות" עקב אי תאימות מלאה של האתר (מלל שעולה על תמונות למשל), האתר פשוט בלתי שמיש. לא נעשתה שום פעולה להתאמת האתר לדפדפנים השונים, וצורת המחשבה של בוני האתר פשוט מקובעת על פיתוח אתרים בצורה חובבנית וללא שום התחשבות בתקנים.

  לשם השוואה: האתר של רשת.

  תומר

  מרץ 9, 2007 at 14:06

 15. המצב באמת מחפיר (אין דבר כזה מכפיר, זה צורם מאוד בעין)

  גלעד

  מרץ 10, 2007 at 18:53

 16. גלעד, תודה.

  תומר

  מרץ 10, 2007 at 19:35

 17. סמסון – אני מפעיל שלושה אתרים, שפונים לקהלים ברמות מודעות טכנולוגיות שונות. אחוז השימוש בדפדפנים שאינם אקספלורר נע בין 10% ל-55%.
  גם אם נניח שמדובר על 10%, מנהל שמסכים למי שבונה לו את האתר ליצור אתר שלא נגיש ל-10% מהלקוחות הוא מנהל אידיוט, גם אם אתר מותאם עולה טיפה יותר.

  דרומי

  מרץ 10, 2007 at 22:56

 18. Ynet – למה? כובע!…

  ידיעות אחרונות אולי מותג גדול ומוכר, אבל בכל הקשור לאינטרנט יש לו עוד הרבה מה ללמוד. לפני שאתם רצים להרחיב את רשת האתרים שלכם, חשבתם לתקן את …

  שווה קריאה

  מרץ 11, 2007 at 2:56

 19. אין לי בעיה לעבור לאקספלורר לכמה דקות או שעה, בשביל אתר שעובד כמו שצריך.
  אבל כרגע win win עובד עוד פחות טוב מהמתחרים שלו, ולא יעזרו המגוון הרחב של ההודעות, הפיצ'רים הלא באמת מחדשים והצלם שיבוא הביתה, בשביל שאני אשתמש דווקא בWINWIN במקום בהומלס הישן וה(כמעט) טוב.

  missingLink

  מרץ 11, 2007 at 8:38

 20. […] למי שחשוב לו העניין של פיירפוקס – פוסט ודיון אצל תומר. […]

 21. אני חושבת שבימינו הטענה כאילו משתמשי פיירפוקס הם אחוז זניח מהגולשים, מעידה יותר מכל על בורות וחוסר היכרות של השוק.

  עוד נקודה חשובה – אתר שאינו בנוי בצורה סטנדרטית, במידה כזו שאינו מאפשר שימוש בדפדפנים מעבר לאינטרנט אקספלורר, בדרך כלל אינו תואם מאפשר שימוש באמצעות כלים המגבירים נגישות – מקראות, דפדפני ברייל וכו'. כשמדובר על נגישות, הדבר הראשון והחשוב ביותר הוא פיתוח על פי הסטנדרט.

  מאזינה ברקע

  מרץ 11, 2007 at 9:07

 22. […] כמו שכתבתי בפוסט הקודם, בבלוג של תומר מתנהל דיון שמתמקד בעובדה ש-winwin.co.il אינו מתפקד כשגולשים אליו מדפדפן פיירפוקס. חמש הסנטים שלי בנושא: […]


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: