Tomer Cohen

<a href="http://tomercohen.com">Blog lives here</a>

אובונטו פייסטי – רשמים ראשוניים

with 14 comments

גירסה 7.04 של אובונטו לינוקס שוחררה לפני מספר שעות. עדיין אין לי הרבה מה לספר, מאחר ועדיין לא הגעתי לשלב ההתקנה, אבל אני מבטיח לעדכן בהמשך.

בניגוד לגירסאות קודמות, החלטתי הפעם לבצע התקנה מלאה, ולהעיף כמה שיותר מהשינויים שעשיתי בדרך. הנתונים והקבצים שלי כמובן ישארו, כי כמו כל משתמש טוב דאגתי מבעוד מועד שמערכת ההפעלה תישב על מחיצה נפרדת ממחיצת הבית, כך שאני יכול להתקין בקלות מספר הפצות שונות, כאשר בכולן אני ארגיש בבית בזכות העובדה שתיקיית הבית שלי נשארת באותו המיקום.

התאכזבתי מצורת ההפצה – בניגוד לסברה המקובלת כי תוכנות קוד פתוח אוהבות להשתמש בתוכנות שיתוף קבצים (בעיקר BitTorrent) כדי לאפשר את הורדת ההפצה, במיוחד בימיה הראשונים, אובונטו החליטו ללכת נגד הזרם ולהציב קשיים בפני המשתמש הממוצע.

 • בשעות הראשונות לשיחרור, אתר האינטרנט שלהם עדיין הציג כותרת גדולה שאומרת שהשיחרור יתרחש מחר. טעינות חוזרות לא עזרו, וזה אכן מה שהתקבל מהשרת למרות שהקבצים כבר היו זמינים להורדה.
 • הקבצים שסופקו על־ידי אובונטו כללו קובץ torrent. מאחר והורדה בצורה כזו עדיפה לטעמי, ניסיתי להוריד דרך BitTorrent ונתקלתי בחוסר יכולת התחברות לשרת ההכרזה, מאחר והוא דרש הזדהות. אציין כי באותו הזמן ההורדה הרגילה תפקדה כראוי.
 • לאחר הורדה מלאה של הקובץ מהשרת עם wget, בדקתי את תוכנו עם md5sum והתברר לי כי כנראה והקובץ פגום. כנראה ויש צורך להוריד הכל שוב.
 • דף הקישור לאתרי מראה נופל מידי פעם עם הודעת שגיאה של דרופל בנוגע להתחברות למסד הנתונים, כך שדי קשה לבחור שרתי מראה אחרים.

מאחר ואין לי כוח להוריד הכל מההתחלה, ולהנות מההורדה האיטית עקב העומסים על השרתים, ייבאתי את הקובץ הפגום לתוך BitTorrent. הנ"ל בדק את תוכן הקובץ במקטעים, וטוען כי הקובץ הושלם ב־95%, כלומר חמישה אחוז מהקובץ פגומים ויורדו שוב. מאחר ואובונטו לא ששים לפרסם כי יש אפשרות להוריד גם דרך תוכנת Peer-To-Peer, הגעתי למצב כי אני רואה שרק אנשים בודדים משתפים את הקובץ (או מורידים אותו בדקות אלו), כך שלמעשה ההורדה תהיה איטית מהצפוי, אבל כנראה גם יותר אמינה.

היה נחמד אם החבר'ה של אובונטו היו פועלים בצורה דומה לצורת ההפצה של מנדרייק עליה סיפר dok בפירוט לפני יומיים – נשתלו זורעים (seeds) שמשתפים את הקבצים לפני השיחרור הרישמי, כך שבעת השיחרור הרישמי הקובץ כבר באוויר ומצוי אצל כולם. לדעתי אפשר לנצל את היכולות של רשת bittorrent, ולאפשר למשתמשים להוריד את הקובץ לפני מועד השיחרור הרישמי, אבל לחסום את ההורדה של מספר ביטים בקובץ המתקבל עד להכרזה, כך שלמעשה אף־אחד לא יוכל להשתמש בקובץ כל עוד הוא לא "הוכרז" בצורה רישמית.

מודעות פרסומת

Written by Tomer Cohen

אפריל 20, 2007 בשעה 4:34

פורסם בלינוקס

14 תגובות

Subscribe to comments with RSS.

 1. איזה יופי זה שהידיעה שלי מופיע גם בלינמגזין וגם בוואטסאפ לפני כולם..

  BeNi

  אפריל 20, 2007 at 15:04

 2. יש להם גם פאק במקורות של העדכונים וכל זה
  פתאום אני לא מצליח לעדכן וקשה מאוד להתקין משו מהשרתים שלהם

  שזיף

  אפריל 20, 2007 at 19:07

 3. להערכתי זה נובע מהסיבה שהשרתים עדיין איטיים להחריד תודות לשיחרור ה־ISO להורדה.

  תומר

  אפריל 20, 2007 at 22:58

 4. החלטתי להוריד ועכשיו מוצגת הפניה לדף ההורדה מהדף הראשי,
  אני עכשיו מוריד מ- יונייטד סטייס, יש שרת יותר מהיר מזה או שזה הכי מהיר ?

  שימי

  אפריל 21, 2007 at 2:19

 5. מהירות ההורדה היא לא משהו שאפשר לקבוע בצורה חד משמעית, מאחר והיא נקבעת לפי העומס על השרת וצווארי־בקבוק בדרך. אם המהירות המתקבלת לא מספקת אותך, הכי טוב שתנסה עוד שרת או שניים.

  אפשר להוריד גם בשיחה מקומית משרת בארץ (איגוד האינטרנט).
  http://mirror.isoc.org.il/pub/ubuntu-releases/7.04

  תומר

  אפריל 21, 2007 at 2:35

 6. אני חייב לנסות את הלינוקס הזה.
  יאללה רק לקנות מחשב ובישן שלי לעשות ניסויים.

  drazick

  אפריל 21, 2007 at 12:17

 7. אפשר גם להתקין מספר מערכות הפעלה על גבי אותו המחשב. זה עשוי לחסוך את הצורך במחשב נוסף על השולחן.

  תומר

  אפריל 21, 2007 at 13:21

 8. בדקתי את הקובץ שהורדתי עם התוכנה md5sum לפי המדריך שכאן http://tinyurl.com/yutezg אבל אני לא מבין למה אני צריך להשוות את הפלט שקיבלתי..

  נדב

  אפריל 26, 2007 at 16:51

 9. מה הכוונה מחיצת הבית?

  נדב

  אפריל 26, 2007 at 17:12

 10. כאשר אנו מורידים מהאינטרנט קבצים, ישנו תמיד הסיכוי שהקובץ נפגם בתהליך ההורדה, וכאשר הקובץ גדול יותר הסיכויים רבים יותר (במיוחד אם עושים שימוש ב־resume, הורדה ממספר מקורות במקביל וכו'). בשביל שלא נגיע למצב בו יתברר לנו שהקובץ פגום רק אחרי הצריבה (וקיים סיכוי סביר שלא יפריע לנו כלל שבאחד הקבצים יש כמה ביטים שונים), כדאי תמיד לוודא את מקוריות הקובץ. שיטה כזו מאפשרת לנו גם להוריד את הקובץ ממקורות פחות אמינים מהאתר הרישמי, ולהשוות את הקובץ שקיבלנו עם החתימה של הקובץ המקורי/רישמי.

  בקשר למחיצת הבית – במושגים של ווינדוס מדובר בכונן עצמאי בו יושבים הקבצים האישיים של המשתמשים במחשב, בצורה בה כאשר נפרמט ונתקין מחדש (פעולה די שכיחה אצל משתמשי ווינדוס רבים) הקבצים האישיים והגדרות התוכנות שלנו ישארו ללא שום נגיעה מצד מערכת ההפעלה. בלינוקס השימוש במחיצת בית פופולרי יותר בעקבות "חינוך" המשתמשים, ולעיתים גם בעקבות הרצון לאפשר גיבוי מהיר ונוח, או הרצון להשתמש בתיקייה האישית בשתי הפצות שונות.

  תומר

  אפריל 26, 2007 at 21:53

 11. תודה תומר!
  בעזרת המדריך באתר הרישמי של אובנטו הצלחתי בבדיקה והמספרים תואמים.
  צרבתי את אובנטו לדיסק ונראה שהכל עבד בסדר אבל אובנטו ניתקע שתי דקות אחרי שהוא נכנס למסך הראשי בLIVE CD.. יכול להיות שהקובץ לא ירד טוב בכל זאת..

  נדב

  אפריל 26, 2007 at 22:43

 12. מה זה "נתקע"? באיזה מסך בדיוק הוא נתקע ומה הוא כותב? ניסית לחפש באינטרנט פתרונות לבעיה הזו?

  תומר

  אפריל 27, 2007 at 0:19

 13. נתקע במסך הכתום http://tinyurl.com/yvqr5z עוד לפני שאני מספיק לעשות משהו ולא מגיב לכלום אפילו ריסט לא הצלחתי לעשות..
  באינטרנט מצאתי רק את זה http://tinyurl.com/2adpvr
  יש לי גם גרסת LIVE CD של SLAX ושם אין בעיות.

  נדב

  אפריל 27, 2007 at 14:42

 14. קיים תמיד הסיכוי שהדיסק לא נצרב כראוי או שהכונן עצמו פגום. אם המחשב משמיע קולות של "עובד" בזמן התקיעה (כונן קשיח, סידירום וכדומה) כדאי לתת לו את הזמן, שכן מדובר בסופו של דבר בהפעלה איטית של המערכת בהשוואה להרצה מכונן קשיח. אם המערכת מגיבה לאחר שתי הדקות – אין מה להתרגש, ואפשר לסלוח למחשב על כך. 8)

  תומר

  אפריל 27, 2007 at 16:12


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: